Esensją dzikiej, surowej natury Arktyki są jej niesamowite zwierzęta – olbrzymie morsy, łagodne renifery, biało-niebieskie foki – a także jeden z najbardziej niepowtarzalnych i intrygujących gatunków ptaków: maskonury. Te tajemnicze ptaki są symbolem arktycznej fauny, znane z ich niepowtarzalnej urody i zdumiewających zdolności przetrwania w surowych warunkach.
Maskonury, znane także pod nazwą alki wielkie, to niewielkie ale wyjątkowe ptaki morskie, które gniazdują na stromych klifach w otoczeniu lodowego pustkowia. Charakterystyka tego gatunku obejmuje unikalny, kolorytny dziób, prosty, krępą budowę ciała i smukłe, czarne i białe upierzenie. Co ciekawe, maskonury zmieniają wygląd dzioba w zależności od pory roku. Piękne, kolorowe ozdoby są obecne tylko podczas sezonu lęgowego, w pozostałym okresie dziób jest mniejszy i nieatrakcyjny – jest to rzadko spotykane zjawisko w świecie ptaków, znanym jako „sezonowość dzioba”.
Maskonury są mistrzami przetrwania w surowym klimacie Arktyki. Odpowiednio przystosowane do zimnego oceanu, maskonury są doskonałymi pływakami i nurkami, mogące zanurzać się na głębokość do 60 metrów, w poszukiwaniu ryb. A ich kompaktowa budowa ciała sprawia, że są również zdolne do lotu, pomimo iż nie są zbyt zwinne w powietrzu.
Niemniej jednak, maskonury są najbardziej znane z ich społecznych zachowań i złożonych rytuałów lęgowych. Często gromadzą się w ogromnych koloniach liczących nawet kilka tysięcy ptaków, a podczas sezonu lęgowego prezentują fascynującą gamę zachowań, od noszenia kamyków dziobem do impresjonistycznych taniec. Te złożone rytuały służą nie tylko wzmacnianiu więzi w parach, ale także do wykazania dominacji i zdolności do opieki nad pisklętami. Niestety, maskonury są gatunkiem zagrożonym, z powodu zmniejszającej się populacji spowodowanej działalnością człowieka oraz zmianami klimatycznymi.
Dla wielu podróżników i miłośników przyrody, obserwacja maskonurów w ich naturalnym środowisku to niesamowite doświadczenie. Oglądanie tych ptaków, jak swobodnie nurkują w zimnym oceanie, fruwają po niebie, lub spacerują po arktycznym tundrą, to jak wnikanie w inną rzeczywistość, daleko od zgiełku cywilizacji. To przypomnienie o dzikiej, nieskażonej naturze i jej niesamowitych mieszkańcach.
Przeczytaj więcej na: https://domiremont.pl/gdzie-mozna-spotkac-maskonury-gatunek-i-ciekawostki/.