Stussy – historia marki

Założycielem marki Stussy jest Shawn Stussy, amerykański surfer i artysta.

Na początku lat 80. Stussy namalował na swojej desce surfingowej swoje nazwisko, które w przyszłości stało się logo marki. Ten fakt można uznać za początek najpopularniejszej streetwearowej marki.

Zaczęło się podczas targów w 1981/1982 roku. Robiłem deski do surfingu w 1980 i po prostu napisałem na nich Stussy” – opowiedział Shawn w wywiadzie dla Empire Ave. „Nie wiedziałem o co chodzi, nigdy wcześniej nie byłem na targach. Po prostu na czarnych koszulkach Hanes umieściłem biały napis Stussy, jak Alva, rozumiesz? Stałem tam trzy dni i sprzedałem ogólnie 24 deski, ale każda osoba podchodziła i pytała się ‚Hej, wezmę deskę albo dwie, ale wiesz co, ile chcesz za te koszulki?’ A ja na to ‚Nie wiem, nie są na sprzedaż’ a koleś na to ‚Ale ja chce 24 koszulki!’ Moja reakcja ‚ Ok, są po 8 dolców’

Ubrania, w których Stussy sprzedawał swoje deski wymyślił tylko po to, aby wyglądać profesjonalnie.

Latem Shawn sprzedawał swoje deski, a zimą jeździł w góry. Podczas jednego z takich wypadów poznał przedsiębiorczego księgowego – Franka Sinatrę Jr. Wspólnie założyli firmę Stussy, i oprócz desek zaczęli również produkować ubrania. Marka z miesiąca na miesiąc rozrastała się, a w drugiej połowie lat 80. zyskała tak dużą popularność, że każdy chciał chodzić w ubraniach marki Stussy.