W chłodne miesiące roku często dochodzi do przewiania organizmu, w tym ucha. Przyczyną tego jest wyjście z domu bez czapki lub z wilgotną głową, ale także niewyleczone infekcje górnych dróg oddechowych. Gdy pojawia się charakterystyczny, ostry ból ucha trzeba szybko reagować. Jeżeli samodzielne leczenie nie przyniesie poprawy, konieczna może być wizyta u lekarza.
Domowe sposoby na przewianie ucha
Ból towarzyszący tej dolegliwości jest zazwyczaj ostry i pojawia się nagle. Świadczy on o infekcji wewnątrz narządu słuchu. Ulgę w tej dolegliwości przynosi gorąca kąpiel wzbogacona o olejki eteryczne. Najlepiej sprawdzają się te o zapachu mięty, eukaliptusa, goździka, sosny – czyli te o działaniu przeciwbakteryjnym. Dobrym pomysłem jest też wygrzanie się w łóżku z gorącą herbatą z miodem lub naparem z czarnego bzu i dzikiej róży. Pomocne okazuje się również przemywanie ucha kroplami z bazylii lub olejkiem kamforowym. Nie wolno jednak aplikować tych substancji do wewnątrz narządu, aby nie uszkodzić błony bębenkowej.
Kiedy udać się do lekarza?
W dolegliwości, jaką jest przewianie ucha, może pomóc laryngolog. Specjalista przepisze preparat o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. To powinno przynieść znaczną ulgę. Jeśli jednak infekcja rozwinęła się w zapalenie ucha środkowego, konieczna może być terapia antybiotykiem.
Ból ucha to częsta dolegliwość pojawiająca się w okresie jesienno-zimowym. Warto w tym czasie zakrywać głowę czapką i dokładnie suszyć włosy, aby uniknąć nieprzyjemnej infekcji. Jeśli pojawi się przewianie, warto spróbować kilka sprawdzonych, domowych sposobów na rozgrzanie i wyleczenie bólu.