Tyłozgryz – leczenie i skutki

Tyłozgryz to jedna z najpopularniejszych wad zgryzu występującą, gdy górne zęby wystają zbyt daleko poza dolne. Jakie są skutki tego schorzenia i jak ono powstaje?

Co powoduje tyłozgryz?

Najczęstszą przyczyną powodującą nieprawidłowości ze zgryzem jest kształt i/lub wielkość szczęki lub zębów. Może to oznaczać zbyt wiele przestrzenie w obszarze szczęki lub zbyt mało miejsca na zęby. Podobnie jest w tym przypadku. Jeśli zgryz nie jest to leczony, to w przypadku zbyt małej ilości miejsca zęby będą się zaciskać i rosnąć w krzywym kierunku lub będą rozstawione zbyt daleko od siebie, jeśli powierzchnia szczęki będzie zbyt duża. U niemowląt i dzieci nawyki takie jak ssanie kciuka, stałe i konsekwentne używanie smoczka oraz nadmierne używanie butelki, które powoduje naciskanie języka na tylną część zębów, może być problemem wystawania górnych zębów. U nastolatków i dorosłych przewlekłe obgryzanie paznokci i żucie przedmiotów, takich jak ołówki, może spowodować podobne skutki. Jednak najczęstszą przyczyna wady zgryzu tego typu są cechy genetyczne.

Czym skutkuje brak podjęcia leczenia?

Nieleczony tyłozgryz może spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Należą do nich nieodwracalne uszkodzenia zębów spowodowane nieprawidłowym ustawieniem oraz możliwy ból szczęki, w tym zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Inne komplikacje związane z nadmiernym ugryzieniem obejmują:

  • Próba próchnicy zębów, w tym ubytki, choroby dziąseł i szybsze zużycie szkliwa zębów
  • Poważne bóle głowy
  • Dyskomfort lub ból podczas jedzenia
  • Kłopoty z pełnym otwarciem lub zamknięciem ust
  • Bezdech senny
  • Trudność w mówieniu