Czarna marchew, inaczej zwana fioletową jest odmianą marchwi zwykłej, czyli pomarańczowej. Mimo że to fioletowe warzywo zaczęto uprawiać jako pierwsze, to jego pomarańczowa siostra zdobyła większą popularność. Oba warzywa nie różnią się zbytnio smakiem. Za ciemny kolor marchwi odpowiadają naturalne barwniki, czyli antocyjany. Oprócz barwienia rośliny, zawierają one również silne przeciwutleniacze. Czarna marchew zawiera większą ilość karotenoidów, związków fenolowych oraz błonnika niż marchew pomarańczowa.
Właściwości czarnej marchwi
Antocyjany, czyli silne przeciwutleniacze zawarte w warzywie, eliminują rolne rodniki, których nadmiar powodować może wiele poważnych chorób. Czarna marchew pomaga w funkcjonowaniu układu pokarmowego, dzięki zawartemu w niej łatwo przyswajalnemu błonnikowi. Składniki odżywcze zawierające się w marchwi wspierają pracę naczyń krwionośnych i tkanek łącznych. Warzywo pozytywnie wpływa także na układ krążenia oraz pracę serca. Dzięki regulacji przepływu krwi zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych chorób takich jak zator żył. Dzięki enzymom, które chronią kolagen przed rozpadem, skóra staje się bardziej odżywiona i młodsza, ponieważ to właśnie ten związek wpływa na młody i elastyczny wygląd naszej skóry. Czarna marchew jest również polecana osobom borykającym się z wysokim poziomem „złego” cholesterolu oraz osobom cierpiącym na bolesne żylaki, deformację żył, obrzęki czy pieczenie. Składniki zawarte w czarnej marchwi regulują również poziom cukru we krwi.
Czarna marchew to warzywo, które niewątpliwie warto wprowadzić do swojej diety, zwłaszcza jeśli pragniemy prowadzić zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiać.